Hasan Özer – Veranda Alaçatı (Chef Cuisine)

USLA Profesyonel Aşçılık Temel Seviye Eğitiminden 2014 yılında mezun olan Hasan Özer şu an Veranda Alaçatı’da Chef Cuisine olarak görev almakta…

 

Mutfağa ve yemek yapmaya ilgin nasıl ve ne zaman başladı?

Açıkçası ilk esin kaynağım dedem oldu. Kasaptı kendisi ve dedemin evi adeta fırınlı kasap gibiydi .Kendisi yemek yapmaya ve yedirmeye çok meraklıydı.  Zeytinyağlı Uykuluk Haşlama , Fırında böbrek yatağı ve Ciğer ezmesi yapardı ki öyle bir ortamda tat algılarımın   gelişmemesi imkansız gibi bir şeydi. Ve dedeme sürekli yardım ederdim ve bu sayede hayvanın bölümlerini tanımış oldum . Ney nasıl pişirilir, kuzu kaça bölünür , sakatat nedir ve nice temel bilgiler ilk dedemin sayesinde oldu.

 

USLA’ yı tercih etmenizde hangi faktörler etkili oldu? USLA’ da ilginizi çeken ne oldu?

Sabırsızdım ve biran önce pratik olarak mesleğe atılmam lazımdı. Bu yüzden hızlandırılmış doğru bir programa ihtiyacım vardı. Alternatif yerlere bakmadım değil fakat pratikte kendini ispatlamış ve hala işini profesyonel sahada sürdüren şeflerin eğitim vermesi benim için fazlasıyla yeterliydi ve öylede oldu…

 

Mezuniyet sonrası nasıl bir süreç oldu, hangi aşamalardan geçtin?

Mezuniyet sonrasında çoğu arkadaşlarım kararsızlık yaşamaktaydı. Hangi alanı seçip bu işte yürümeliyiz gibi erken dertler edindiler kendilerine. Kendime bu sorumluluğu verebilmek için daha çok erkendi. Ben ise kendime farklı bir strateji belirledim bu konuda. Elim beynimin uzantısıydı ve her alanda ne kadar çok şeye dokunacaksam benim algılarım hem gelişecek hemde pratiği kavramam daha çabuk olacaktı. İlk olarak sadece çalıştım. Yeri geldi çok zorlandım ve tekrar aynı hataları yapmamak adına kendime bir söz verdim.’’ Gelecek bugündü ve yarın daha fazlası olmalıydım, bir önceki günüm bir sonrakiyle kesinlikle aynı olmamalıydı’’

 

USLA ‘da aldığın eğitimin ne gibi faydaları oldu?

İlk olarak mesleki iletişimimde çok faydası oldu . Öğrendiğim terimler ve uluslararası kullanılan teknikler benim mutfakta daha kolay anlaşılmama ve kendimi beceri olarak güçlü ifade etmemi sağlayan bir anahtar gibiydi.

Kendimi güvende hissediyordum çünkü benim bildiğim terimleri eğitim almamış iş arkadaşlarım tam olarak hakim değildi ve bu olay benim mutfağa 1-0 önde başlamamı sağladı.

 

Hazırlamakta en keyfi aldığın yemek hangisi?

Açıkça söylemek gerekirse kendime hazırladığım bütün yemeklerden inanılmaz bir keyif alıyorum .En özgür ve şımarık olduğum an o olsa gerek.

 

Ülkemizde veya dünyada takip edip, örnek aldığın chefler var mı?

Büyük bir Marco Pierre White hayranıyım. Onun haricinde Alain Passard , Joel Robuchon ve Daniel Humm’ı yakından takip etmekteyim. Ülkemizde Mevlüt Özkaya, Eren Kesimer ve  Onur Okan’ı hayranlıkla takip etmekteyim.