Ali Gökhan Kakat – Miamai Otel Executive Chef

USLA Profesyonel Aşçılık Eğitiminden 2014 yılında mezun olan Ali Gökhan Kakat şu an Miamai Otel Executive Chef olarak görev almakta…

Mutfağa ve yemek yapmaya ilgin nasıl ve ne zaman başladı?
Çocukluğumdan beri mutfağa hep ilgim vardı, lisedeyken yaz tatilinde bir kafenin mutfağında çalışmıştım sonra İstanbul’da üniversite okumaya başladığımda part-time olarak McDonald’s ta çalıştım kısa bir süre.

USLA’yı tercih etmenizde hangi faktörler etkili oldu? USLA’da ilginizi çeken ne oldu?
Türkiye’deki mutfak akademilerini araştırdım uzunca bir süre. Usla’ya bizzat geldim mutfaklarını gördüm, çalışanlarının ilgisi alakası çok samimiydi ve AHA sertifikası verdiğini öğrendiğimde diğer seçenekleri eledim.

Mezuniyet sonrası nasıl bir süreç oldu, hangi aşamalardan geçtin?
Ben Usla’ya gelmeye karar verdiğimde Bodrum’da bir otelde Demi Chef pozisyonundaydım. Usla’da aldığım eğitimden sonra stajımı Divan Otel’de Chef de Partie olarak yapma imkanı buldum. Mezuniyet sonrası ise aldığım diplomaların da referansıyla Doğuş Grubu’na bağlı 2 Michelin yıldızlı bir şefin restoranında iyi bir pozisyonda iş buldum.

USLA’da aldığın eğitimin ne gibi faydaları oldu?
Usla’nın Head Chef’i Richard Madzar hem çok iyi bir şef hem de çok iyi bir öğretici. Ondan öğrendiklerimle profesyonel tarzımı ve mesleğe bakışımı netleştirdim.

Hazırlamakta en keyfi aldığın yemek hangisi?
İtalyan mutfağının el yapımı makarnalarını ve pizzalarını ve tatlılarını hazırlamaktan büyük keyif alıyorum.

Ülkemizde veya dünyada takip edip, örnek aldığın chefler var mı?
Mehmet Gürs’ün ‘Ruhun Doysun’ hareketini takip etmeye çalışıyorum, Jamie Oliver’ın pratikliği ve gıda devrimi hareketi hoşuma gidiyor.