Mutfak Para mı? Hayal mi?

Başkalarına bile soru sormaktan korkarken kendimize nasıl soru sorabiliriz ki? İşte tam da böyle! Kurduğumuz cümlelerde gizli sorular yönelterek bilinçaltımızla oyun oynayarak. Hayat bir nevi oyun olduğu için ve biz de bu oyunda kendi hikayemizin baş rolü olduğumuzdan dolayı, soru sormaktan korkmak yerine korkularımızın üstüne gitmeliyiz ki varış noktamız başarıya giden ilk adım olsun. İşte tam da bu noktada kendimize meslek seçimini neden yaptığımızı da sormalıyız. Çok sıkıcı bir yazı gibi gelse de aslında korkularımızla yüzleşip doğru karar vermek için bir gayret okumaya devam edelim.

Mutfakta aşçılık veya pastacılığı seçmemiz kimimiz için ilk deneyim, kimimiz için son veya ortalarda bir seçim. Ve aslında bakacak olursak genelde hepimizin önceliği para olabiliyor, malum oyunda hayatta kalmak pek kolay olmadığı gibi aşçılık ve pastacılıkta da aynı durum söz konusu. Bunun için hırs ve daha kolay para kazanma peşinde koşmak yerine gerçekten ne isteyip, hangi meslekte daha çok mutlu olacağımızı bulmak daha önemli. Belki kimimiz mesleğe atılırken önce parayı yatırıp nasıl işin altından kalkarım veya ben istiyorum ama ona para vereceğime direk bu mesleği kolaydan yapar para kazanırımı düşünüyoruz. Fakat bu düşünce yanlış. Başlarda alışıp sevecekmişiz gibi gelebilir işimizi, ama bir süre sonra ben neredeyim? Neden buradayım? sorularını hiç korkmadan kendimize sorarız. Sonrasında ise çıkış yolu ararız. Ve tam o noktada ya cesaret edip hayal ettiğimiz mesleğin peşinden koşarız ya da her gün aynı soruları kendimize yöneltip olduğumuz yerde saymaya devam ederiz.

Şimdi yolun başında veya ortalarında olarak kendimize soralım; Mutfakta aşçı veya pastacı olarak yaşamak istiyorum ama ne için? Aşçılık ve pastacılık benim için Para mı? Hayal mi? Mutfakta yaşamak istiyorum diyorum çünkü; bir mutfak çalışanıysam, şef olma yolunda ilerleyeceksem eğer mutfağı önce ailem, evim bilmeliyim. Gözünüz korkmasın ama aşçılık da yapsanız pastacılık da yapsanız, bazen en uzun geçirdiğiniz saatler ocak başı, fırın veya mikser başında olacak. Ya da kendinizi eve giderken yolda ne yapsam, mutfakta çıkardığım ürünlere daha da lezzet katarım, sunumu böyle yapsam daha iyi olur gibi düşüncelerde bulacaksınız. Eve vardığınızda ise kendinizi bir kitap başında ya da bilgisayar başında düşüncelerinizi araştırırken bulacaksınız. Ve işte ailenize hoş geldiniz.

Şimdi tekrar soralım kendimize; Mutfak Para mı? Hayal mi? Mutfak hayal, sevgi, aşk… Mutfak aşkını nasıl dile dökebiliriz bilemem. Ki bir insan aşık oluşunu bir diğer insana bile anlatamazken biz size nasıl tarif edelim. Yağı tavamıza koyuyoruz hafif kızdığında doğradığımız soğanları da ekleyip karamelize yapıyoruz veya da su ile mayamızı açıp un ve tuzumuzu ekliyoruz … Mutfakta aşkınızı tarif edin dediğinizde size sadece aşkla, severek yaptığımız yemeklerin, ekmeklerin tatlıların, vs. tariflerini verebiliriz. Yani kısacası sevmediğiniz bir meslekte başarılı olunması güçtür.  Değil aşçılık, pastacılık veya ekmekçilik, diğer hangi meslek dalı olursa olsun sevilmeden başlandığında veya yapıldığında mutlu olunduğu çok nadirdir. İşte bu noktada size diyebiliriz ki mutfak, hayalini kurduğunuz ve sevdiğiniz bir meslek dalı olmalı. Gramajına göre gün, kesimine göre saat, pişmesine göre kazanç sağlanmalı. Mutfakta aşçı, pastacı veya ekmekçi olmak sizin için de hayal ise USLA (Uluslararası servis ve lezzet akademisi) profesyonel mutfaklarında verdiğimiz profesyonel eğitim programları hayallerinizi gerçeğe dönüştürmeniz için sizleri bekliyor!