4-5 Mayıs 2019, USLA İle Tadım Yolculuklarının İlk Durağı Urla!4-5 Mayıs 2019, USLA İle Tadım Yolculuklarının İlk Durağı Urla!

 

Uluslararası eğitimleriyle şef ve pastacı yetiştiren bir gastronomi okulu olan USLA ile kendine özgü butik turlarıyla Türk turizmine yeni bir soluk getiren Sacred7 Travel’in birlikte düzenlediği gastronomi turu büyük ilgi gördü.  İlki URLA’da gerçekleştirilen 2 günlük turun ilk akşam yemeği OD Urla’da Ege’ye gönül ermiş gazeteci, yazar ve sanatçıların katılımıyla gerçekleştirildi.

 

USLA, Uluslararası Servis ve Lezzet Akademisi CEO’su Emel Arslan Güryıldız, ev sahipliği yaptığı gecede, 2 kurumun uzmanlıklarının, Türkiye ve dünyanın lezzet duraklarını, göç mutfağını, suyun 2 yanını gerek coğrafi gerekse de yöresel değerlerini tanıtmak için birleştiğini anlattı. Güryıldız, “Yerel ürünlerin gastronomiye katkısını kendi doğasında göstermek isteğimiz, Gastronomi Turları fikrini ortaya çıkardı. Bu turlar sadece Türkiye ile sınırlı kalmayacak. Bir dünya kahve mottosuyla Kolombiya’ya, çay tutkusu peşinden Sri Lanka’ya giderken bunun Rize iz düşümünü de yaşatmayı hedefliyoruz.

Hayatına bir tutam gezi, bir tutam lezzet katmak isteyenler için unutulmaz bir deneyim vaad ediyoruz. Misafirlerimiz için, Uluslararası eğitimleriyle şef ve pastacı yetiştiren, aynı zamanda tarlanın ve toprağın kıymetini bilerek bunu eğitimlerine taşıyan bir gastronomi okuluyla Türkiye’yi ve dünyayı gezmelerinin en büyük faydası daha önce deneyimlenmemiş tatlara ulaşacak olmaları. Ve günümüzde gittikçe değeri anlaşılan Agro Turizmini de yakından tanıyacak olmaları. Lokal lezzetlerin peşinde bazen bir Michelin yıldızlı restaurantın mönüsü keşfedilirken bazen de bir köy evinde en doğal zeytinyağlılar tadılacak. Misafirler, doyumsuz bir gastronomi turizmi deneyimi yaşayacaklar.” diye konuştu.

Ege’nin harikalar diyarı: URLA

Her bir yolculuğun hafızalarda unutulmaz anlar yaratacağı, keyif ile hatırlanacak ve tadı damaklarda kalacak özel lezzetleri içeren bu tadım yolculukları, özgün konsepti ile seyahatlere farklı bir bakış açısı yaratmak için misafirleriyle buluştu.

Tadım yolculuklarımızın ilk rotası 4-5 Mayıs’ta Ege’nin gastronomi cenneti Urla’dan başladı. Misafirlerimiz, bölgenin Toskana kadar değerli coğrafyasını, eşsiz yerel ürünlerini, sofralarını ve şaraplarını iki gün boyunca deneyimlediler. Bu yolculuklarında misafirlerimize Türkiye’nin önde gelen gurme degüstatörü Levon Bağış ve mübadele ve Ege mutfağı danışmanı Dilek Yetkiner eşlik etti. Onların anlatımıyla tüm lezzetler, ayrı bir anlam kazandı. Seçkin otları ve rengarenk çiçek yapraklarıyla Urla pazarının havasını da kokladılar, 112 yıllık bir Rum konağında Mitera’da Rum ve Ege kahvaltısının leziz tatlarıyla tanıştılar.

112 Yıllık Taş Konağı Mitera
Rum mutfağının Eşsiz Lezzetleri

Tur programı kapsamında misafirlerimiz doğanın ve tarihin iç içe geçtiği büyülü Klazomenai Antik Kenti’ni ziyaret etme fırsatını yakaladı. Ege mutfağının birbirinden lezzetli ve yöresel yemekleri Beğendik Abi’de tadıldıktan sonra Urla Şarapçılığı ziyaret etti. Urla Şarapçılık yerel üzüm ve iyi tarım uygulaması prensipleriyle 200’ün üzerinde ödül almış olup; agro ve gastro turizm meraklılarının gözlerini bu rotaya çevirmesine sebep olmuştur. Son olarak katılımcılar Urla’nın yeni gastronomi durağı olan Od Urla Restoran’da şef Osman Sezener’in turumuza özel hazırladığı tadım mönüsünü keşfettiler.

Urla'nın Eşsiz Tatları "Beğendik Abi"
Urla Şarapçılık, Şarap Tadımı
Uzbaş Arberatoryum
Od Urla, Özel Menü
Osman Sezener, OD Urla Kurucu Şefi

Öğle yemeği için “Global Düşün, Yerel Ye!” bakış açısıyla yola çıkan uzman tadımcı Duygu Özerson Elakdar ile Hiç Lokantasında en iyi zeytinyağının nasıl anlaşılacağına dair tüyolar verdi. Ardından turun son durak noktası Ayda Winery’de, Ünlü degüstatör Levon Bağış’ın anlatımıyla manzaranın ve üzümlerin keyfini çıkaran katılımcılar butik tadım yolculuğu son buluyor.

Hiç Lokanta ve Tadım Atölyesi, Zeytinyağı Eğitimi
Ayda Winery, Şarap Tadımı
Ayda Winery, Ege Şarapları Hakkında Bilgi ve Tadım

Çok keyifli, çok lezzetli, çok farklı ve özgün Gastronomi Turlarımız hakkında bilgi almak için +90 (542) 722 73 47 no’lu telefonu arayabilir, info@sacred7travel.com veya info@usla.com.tr adresine mail atabilirsiniz.