Blog Alt Başlığı

Şef Cenk Akkaya İle Tulum Şehri ve Lezzetleri

30 bin kişilik kasaba olan Tulum, son yıllarda ciddi bir turist akını yaşıyor. İçeriden bir gözle bölgeyi turlamak, en iyi restoranları, sokak tezgâhlarını elinizle koymuş gibi bulmak istiyorsanız Cenk Akkaya’nın tavsiyelerini kaçırmayın!
Blog

Tulum’dan genel olarak bahsetmek gerekirse Cancun’a iki saat mesafede 30 bin kişinin yaşadığı küçük bir kasaba. 11 - 16. yüzyıllar arasında en güçlü zamanını geçiren, Maya’ların inşa ettiği nadir surlu şehirlerden. Ayrıca bir ticaret ve din merkezi olan Tulum, İspanyol işgalinden sonra 70 yıl kadar dayanabilmiş. Yıl boyunca hava sıcaklığı 25 – 35 arası dalgalanıyor, deniz sıcaklığı 25 derece civarında. Yıl boyu şortlu yaşam hayali burada gerçekleşiyor. 1800’lerde tekrar keşfedilen bölge, son yıllarda iyice popüler hale geldi. Popülerliğin getirdiği yıkım da hissediliyor. Bol bol yapılaşma ve ciddi bir turist akını var. Bir 10 yıl içinde tanınmaz hale gelmesi olası, o yüzden niyetiniz varsa bir an önce gelin.

 

Sokak Lezzetleri 

İki yıldır Tulum’da pişirmekten arda kalan zamanlarda bol bol tadıyorum. Bu taraflara yolu düşenler için aşağıdaki evladiyelik listeyi  hazırladım. Elbette sadece Meksika mutfağını koydum, bu kadar yol gelip sakın ola Çin, İtalyan yemeği yemeyin olur mu?

 

TAQUERIA HONORIO

Sekiz sene önce ufacık bir tezgahla işe başlayan Honorio, şu anda sadece taco dükkanı ile 25 kişiye istihdam sağlıyor. Sabah 6’da satışa başlıyorlar ve en geç öğlen 2 gibi ellerindeki ürünleri bitiriyorlar. Hâlâ geleneksel tekniklerle toprak altında pişiriyorlar. Nereden mi biliyorum? Komşuyuz, sabahın 5’inde elimde tabakla bolca ziyaret ediyorum. Geleneksel Yucatan mutfağının yıldızlarını burada deneyebilirsiniz. Cochinita pibil, lechon, poc chuc ve relleno negro tavsiyemdir.

 

AVENIDAD SATELITE NORTE SOKAĞINDAKİ TEZGÂHLAR

Yeni bir şehre gittiğimde lokaller nereye gidiyorsa oraları kovalarım, malum en doğrusunu onlar bilirler. Bu sokak Tulum’un en merkezi noktasında, seçenekler sonsuz. En kalabalık gördüğünüz tezgahlara saldırın. Gece atıştırması veya sabah kahvaltısı için ideal.

 

Sokak Lezzetlerinin devamı için tıklayın.

 

Restoranlar

LOCURA MILLESIME

Benim mutfak şefliğini yapmakta olduğum üç aylık pop-up projesi, Meksika mutfağını fine dining olarak sunuyor ve bu yemeklere sekiz farklı istasyonda 20’nin üzerinde oyuncunun teatral performansları eşlik ediyor.

 

ARCA

Oteller bölgesinde bulunan Arca, eski Noma’lı şefi Jose Luis Hinostroza’nın rafine etmiş olduğu tabaklarla Meksika lezzetlerini yeniden yorumluyor.

 

HARTWOOD

Bir Newyork’lu şef açık ateşte Meksika ürünlerini nasıl işler merak ederseniz deneyin. Tulum'un eskilerinden. Telefonla rezervasyon almıyorlar, önünde bekliyorsunuz.

 

Restoranların devamı için tıklayın.

KaleNet
×