Sıkça Sorulan Sorular

AHA hakkında bilgi verir misiniz?

25 yılı aşkın süredir 4 farklı kıtada eğitim veren “American Hospitality Academy International Hotel Management Schools (AHA-IHMS)” ‘in Türkiye kampüsü ve Türkiye’nin ilk uluslararası otel işletmeciliği ve aşçılık akademisiyiz. USLA (Uluslararası Servis ve Lezzet Akademisi) – AHA Türkiye olarak 2012 yılından bu yana İstanbul-Mecidiyeköy’de 2000 m2’lik bir alanda kariyerinde fark yaratmak ve hayallerini gerçekleştirmek isteyenler için hizmet vermekteyiz.

Profesyonel Aşçılık programı veya Profesyonel Pasta / Ekmekçilik programından mezun olduğum takdirde hangi sertifikalara sahip olurum?

Profesyonel Aşçılık programı mezunlarımız hem American Hospitality Academy tarafından verilen uluslararası geçerliliği olan “Certificate in Professional Culinary Arts” sertifikasını hem de Milli Eğitim Bakanlığı sertifikasını almaya, Profesyonel Pasta ve Ekmekçilik programı mezunlarımız ise American Hospitality Academy tarafından verilen uluslararası geçerliliği olan “Certificate in Professional Baking and Pastry” sertifikası ve Milli Eğitim Bakanlığı sertifikasını almaya hak kazanmaktadırlar.

AHA Türkiye’yi neden tercih etmeliyim?

25 yıllık geçmiş deneyime sahip bir kurum olan AHA IHMS’in (American Hospitality Academy International Hotel Management Schools) İstanbul kampüsü ve Türkiye’nin ilk ağırlama akademisi olarak sektördeki ihtiyaçlar ve değişimler doğrultusunda sektörün uzmanları tarafından geliştirilmiş bir müfredatı kullanmakta ve tam donanımlı yayımlarla desteklemekteyiz. Profesyonel programlarımızın sonucunda MEB onaylı uluslararası geçerliliği olan AHA sertifikası vermekteyiz.

Ayrıca tüm programlarımız konusunda eğitimli ve sektör tecrübesi bulunan eğitmenler tarafından verilmekte ve öğrencilerimize öğrenimlerini tamamladıktan sonra Kariyer Merkezimiz aracılığıyla mülakatlara hazırlanmaları, sektörde itibarlı işletmelerle görüşebilmeleri için gerekli ortamı sunmaktayız.

Ayrı bir ders olarak aşçılık okuyan öğrencilerimize dünyadaki sektörel eğilimleri anlatmakta ve güncel bilgileri paylaşmaktayız. Ayrıca öğrencilerimize akademimiz içerisinde sunumlar, oyunlar, canlandırmalar, takım çalışmaları ve araştırmalarla zenginleştirilmiş teorik derslerle birlikte uygulamalı ders alabilecekleri son teknoloji ile donatılmış profesyonel mutfaklar, otelcilik simülasyon odaları ile tam donanımlı malzeme kullanımı imkanı ile hizmet vermekteyiz.

USLA’da 4 aylık Profesyonel Aşçılık veya Profesyonel Pasta / Ekmekçilik eğitim dönemimi tamamladıktan sonra 4 ay boyunca staj yapacağım işletmede hangi kademede staj yapmaya başlayacağım?

Stajyer genel olarak giriş seviyesinden başlar ancak iletişim ve sorumluluk alma becerisi geliştikçe daha üst pozisyonlara ilerleme imkânına kavuşur. Çalışma saatleri işletme ve departmana göre farklılık gösterir. Stajyerin bu konuda esnek olması beklenir.

Birden fazla işletmede staj yapabilir miyim?

Stajyer, stajı esnasında hukuken bir başka işletmede çalışamaz.

4 aylık eğitimimi tamamladıktan sonra 4 ay boyunca hafta da kaç gün staj yapacağım?

Haftada 6 gün staj yapmanız gerekmektedir.

USLA’da eğitimimi tamamladıktan sonra yurt dışında nerelerde staj yapabilirim?

Kanada’da, Avustralya’da ve Amerika’nın pek çok eyaletinde staj yapabiliyorsunuz.

Amerika staj programına katılabilmem için hangi seviye de İngilizce bilgisine sahip olmam gerekiyor?

Amerika Staj programına katılmak için en az Intermediate (Orta) seviyede İngilizce bilgisine sahip olmanız gerekmektedir.

Hiçbir sektör deneyimim olmasa da Amerika’daki staj programına katılabilir miyim?

Evet! USLA’daki eğitim programınızı tamamlayıp Amerika’da ki staj programına katılabilirsiniz.

Yurt dışı staj programı bitiminden önce geri dönebilir miyim?

Çok önemli ailevi durumların dışında stajı erken bırakmak yapılan stajın belgelendirilememesi sonucunu doğurur.

Staj esnasında askerliğimi tecil ettirebilir miyim?

Askerlik durumunuzun staj yapacağınız kurumla alakası olmadığı için kendi sorumluluğunuzdadır.

USLA’da eğitimim ve stajım bittikten sonra iş olanağı sağlıyor musunuz?

USLA – AHA Türkiye’den mezuniyet notu 85 ve üzeri olan öğrencilerimize mezuniyet sonrası iş garantisi veriyoruz.

Yurt dışı stajım esnasında nerede kalacağım?

Stajın ilk haftasını kaplayan geçici konaklama genelde işletmeler tarafından karşılanmaktadır. Stajyerlerin büyük kısmı gittikleri işletmeler tarafından kendilerine gösterilen tercihe bağlı olarak tek/iki odalı, 2/4 kişilik mobilyalı dairelerde konaklamaktadır.